KABLO KANALLARI 

      Kablo kanalı şüphesiz bir elektrik tesisatının en önemli unsurlarından biridir. Elektrikli ekipman, bir miktar akımın iletilmesiyle kontrol edilebilir. Bu akımlar dikkate alındığında bile enerji, veri ve  sinyal sistemleri gibi noktalar işaretlenebilir. Kablo kanalları bu noktada devreye giriyor. Akım iletimi sırasında iletimi sağlayan kabloların güvenli ve düzenli çalışmaya zemin hazırlayan yapılar olduğu bilinmektedir. Trafik sisteminde oluşturduğu güvenlik koşulunun yanı sıra estetik bir görünüme de yol açar. Unutulmamalıdır ki taşıma işlemi genellikle tavanda veya kirişlerin kenarlarında gerçekleştirilmektedir. Ayrıca aynı işlem için kolon kullanımının da kullanıldığını görüyoruz. Söz konusu cihazlara her zaman kablo kanalları denmez. Kablo kanalları yerine kablo merdiveni, kablo kanalı gibi kelimelerin kullanıldığı da görülmektedir. Ayrıca, aynı düzene uyması için bir kablo tepsisi veya kablo tutucu düzeneğinin kullanılması yaygındır. Adı değişse de şirketin anlamı ve algısı aynı kaldı. Konut kategorisinde nadiren apartmanlarda kullanıldığı ve yaşam amaçlı kullanıldığı söylenebilir. Bu nedenle kablo kanalı kullanımının genellikle işyerlerinde, ticari veya endüstriyel binalarda tercih edildiğine dikkat edilmelidir. Genel olarak farklı işlevleri yerine getiren çeşitleri ve modelleri içeren bir araç olarak tanımlanamaz. Bunun yerine modellerin ağırlıklı olarak kablo kanallarının kullanılacağı dairenin fiziksel durumuna göre şekillendiği gözlemlendi. Bunlar, boyut ve kablo yönlendirmesi bakımından farklılık gösteren cihazlardır. Endüstriyel amaçlı kullanılan yapılarda kablo kanalları  kendine yer bulur; Koşulun gerektirdiği iletken yoğunluğuna bağlı olarak farklı oldukları söylenebilir. Kablo kanallarına genel bir girişten sonra, elektrik ve aydınlatma türlerini tartışmak önemlidir.

 

 

Kablo kanalı çeşitleri

Bahsedildiği gibi kablo kanalı çeşitleri farklı ölçülerde gelir. Boyuttaki değişiklik, aynı zamanda, boru yoluyla elektrik tesisatına bağlanan kablo sayısının kapsamını ve yoğunluğunu da belirler. Taşınan akımın seviyesi de kablo kılıflarının boyut olarak çeşitlendirilmesinin önünü açan bir durum arz etmektedir. Örneğin, düşük akımlı ve yüksek güçlü kablolar farklı kablo kanalları gerektirir ve bu talep daha büyük veya daha küçük kablo kanalı modellerinin oluşturulmasına yol açmıştır. Güç ve veri kablolarının aynı kablo tepsisinde olması da mümkündür. Ancak bu elektrik düzenlemesi ve tesisatı ile bir  kablo kanalının tamamen verimli bir çalışma süreci vaat ettiği söylenemez. Aynı kablolu kanal üzerinden iki kaynağı çalıştırmak veri sistemine müdahale edebilir. Bu, çalışmayı engeller. Bu nedenle kablolu kanalların ayrılması bir avantaj olarak sunulabilir. Çoğu zaman öne çıkan ve yaygın olarak kullanılan kablo kanal çeşitlerine bakıldığında ilk söylenebilecek şey delikli tip kablo kanalları konusudur. Bu kanalların saç tipinde yaygın olarak bulunan kablo kanalları olduğu söylenebilir. Delikli kablo kanalları hava geçirmez özelliği ile öne çıkmaktadır. Nefes alabilirliğin olmaması da bir süre sonra nem ve çürüme gibi sorunlara neden olabilir. Bu noktada saça delik açma işlemi olumlu bir nokta olarak öne çıkıyor. Bu sayede  kablo kanallarında hava eksikliğinden kaynaklanan problemlerin önüne geçilebilir.

Kablo kanalı modelleri

 

Bahsedildiği gibi kablo kanalı çeşitlerinin hem seçiminde hem de kullanımında yerlerini bulmak için dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Ayrıca birçok farklı şekil ve yapıya sahip kablo kanalı merdiven modelleri kullanıcıların ihtiyaçlarına göre tercihlerine göre sunulmaktadır. Örneğin; Balıksırtı kablo kanalları, mobil kablo kanalları, PVC kablo kanalları, sıva üstü kablo kanalları, tel örgü kablo kanalları ve zemin kablo kanalları listelenebilir. Tüm bunlara ek olarak; Unutulmamalıdır ki birçok kablo kanalı oldukça estetik bir yapıda tasarlanmaktadır. Dekoratif kablo kanalı, evinizde veya iş yerinizde elektrik tesisatı işi yapmanızı mümkün kılmakla kalmaz, aynı zamanda özenle tasarlanmış bir görünüm ile dairenin görünümünü daha göz alıcı hale getirir. Hem işlevsellik hem de estetik tasarım sunan kablo kanalı şablonlarına erişim kolaydır. Kablo kanalı fiyatları modele göre değişiklik göstermektedir. Bu konuda kablo kanal fiyatlarına yakından bakmak ve kablo kanallarının geniş yelpazesini göz önünde bulundurmak isterseniz sayfamıza göz atabilirsiniz.

Kablo kanalı alırken nelere dikkat edilmelidir?

 

       Kablo kanalı satın alırken öncelikle aracın yapımında kullanılan tüm malzemelerin mikroskop altında incelenmesi gerekir. Malzemelerin kalitesi ve özellikleri her yönden kontrol edilmeli ve detaylı çalışmalar yapılmalıdır. Aynı zamanda kablo kanalı sisteminin kurulacağı alanın fiziksel durumunu da göz önünde bulundurmak çok önemlidir ve bu noktaya dikkat edilmelidir. Örneğin, kablo kanalı yağmur ihtimali olan veya nemin yaygın olduğu bir alana döşeniyorsa, su ile temas noktasında dayanıklı malzemelerden yapılmış kablo kanalına öncelik verilmesi kullanıcı için potansiyel bir sorun teşkil etmektedir.

Hangi kablo kanalını satın almalısınız?


Kablo kanalı seçimini ve kanal kalitesini birkaç faktör belirler. Kurulan kablo kanallarının hizmet ömrü veya sorunsuz hizmet ömrü vaadi bu faktörlere bağlıdır. Örneğin, kablo kanalının sürdürülebilir bir şekilde kullanılması bekleniyorsa; Yapımında kullanılan malzemeler izlenebilir. Bu aşamada kaliteli ve dayanıklı malzemelerden yapılmış kablo kanalları tercih edilmesi tavsiye edilir. Bu sayede kablo kanalının uzun ve sorunsuz kullanımı sağlanır. Ayrıca plaka için kablo kanalı seçimi, hangi kablo kanalının seçilmesi gerektiğine yol göstermek amacıyla kullanılmaktadır. Örneğin seçilecek kablo tipini, kurulacak yüksek akım veya sinyal iletim ekipmanını belirler. Örneğin, sinyal iletimi için kablo tipi bir kanal tercih edilebilir. Ancak, telefon veya bilgisayar gibi cihazları kullanmak için deliksiz bir kablo tepsisi kullanmak iyi bir seçimdir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı